İSTANBUL HAKKINDA

Türkiye’nin Nüfusu:  75.627.384

İstanbul’un Nüfusu: 13.255.685

Uzun tarihi boyunca İstanbul, Roma İmparatorluğu (330 – 395), Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu (395 – 1204), Latin İmparatorluğu (1204 – 1261) ve Osmanlı İmparatorluğu’na (1453 – 1922) başkentlik yaptı. Eski dünyanın merkezinde yer alan bu egzotik şehir, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Dünyada iki kıtaya yayılan tek şehir özelliğine sahiptir; Asya ve Avrupa kıtaları İstanbul Boğazı ile ayrılmaktadır.

İstanbul, Türk sanatının başyapıtları ve Sultanların yaptırdığı görkemli camiler ile süslü bir şehirdir. Şehir, her bir taraftan seçkin, görkemli ve dingin bir silüet sunmaktadır. Oldukça güvenli bir doğal liman olan Haliç, şehrin gelişmesinde önemli role sahiptir. İstanbul tarihi şehri, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç’i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur.

İstanbul’da kısa bir zaman bile geçirseniz, bu muhteşem mirasın çoğuna şahit olabilirsiniz. Tarihi ve gizemiyle meşhur olmasına rağmen İstanbul aynı zamanda hızla modernleşen bir şehirdir; bir ayağınız Avrupa’da, bir ayağınız Ortadoğu’da. Ayrıca cami ve kiliselerin bir arada olduğu etkileyici farklılıkları muhafaza etmektedir. Roma İmparatorluğu kalıntıları, eski Hitit ve Neolitik alanlar boyunca uzanmaktadır.

İstanbulda iken, mücevher, halı, deri, dokuma ve 500 yıl öncesine ait antika eşyaları bulabileceğiniz Kapalıçarşı’yı keşfedebilirsiniz. Dev ölçülü bir labirent gibi, 30.700 metrekarede 66 kadar sokağı, 4.000 kadar dükkânı ile Kapalıçarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür.

Otantik bir Türk hamamı görmek için, tarihi Cağaloğlu Hamamı veya Çemberlitaş Hamamı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Faydalı linkler; İstanbul’u Keşfedin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *